Jak sprawdzić czy wyrób wykonany jest ze srebra

Jak sprawdzić czy wyrób wykonany jest ze srebra

1. Wybite próby i inne oznaczenia

Pierwszą czynnością jest wyszukanie wybitych prób Urzędu Probierczego. Wyroby z cechą 925 i głową kobiety, są zbadane i mają gwarancję zawartości srebra co najmniej 92,5 %.

2. Sprawdzenie magnesem

Magnes  przyciągnie wszystkie wyroby lub ich części wykonane z żelaza.

3. Ciecz chromowa

Służy do badania zawartości srebra w stopach różnych metali. Żeby mieć pewność że wyrób nie jest posrebrzony należy jakimś miejscu spiłować pilnikiem wierzchnią warstwę i następnie nałożyć kroplę cieczy chromowej. Jeżeli wyrób jest srebrny, ciecz chromowa zabarwi powierzchnię na kolor czerwony, który jest tym intensywniejszy im wyższa jest próba.

Inny kolor lub nie zabarwienie się oznacza że wyrób jest nie srebrny.

 

10 komentarzy

 1. Bardzo fajna notka, przeczytalam ja chyba z 3 razy! Kazdy gosc tego bloga powinien ja przeczytac, bo rzuca nowe swiatlo na caly temat. Wielkie dzieki!

 2. wpis zawiera to, co najwazniejsze w temacie, to, co najbardziej przydatne dla kogos, kto ni mial wczesniej do czynienia z tematem. Bardzo mi sie podoba. Czekam na nastepne!

 3. Warto wspomnieć o Prócz cieczy chromowej do badania srebra używa się również tzw. cie­czy srebrowe).
  Jest to nasycony roztwór siarczanu srebra. Sporządza się go najprościej w ten sposób, że niewielką ilość chemicznie czystego srebra (1 g) rozpuszcza się w stęż. kwasie siarkowym na gorąco. Po rozpuszczeniu się srebra i po ostygnięciu roztwór ten przelewa się ostrożnie do wody destylowanej. Wydzieli się wtedy trudno rozpu­szczalny w wodzie siarczan srebra w postaci krystalicznego osadu. Po zlaniu roztworu znad osadu przemywa się go zimną wodą, a po przemyciu zadaje letnią wodą de­stylowaną i pozostawia na noc. Po tym czasie zlewa się znad osadu roztwór siarczanu srebra do flaszeczki probierczej.

 4. Lub inny sposób… Badanie srebra na kamieniu probierczym przeprowadza się w sposób analogiczny do badania złota. Znacznie większą wagę odgrywa tutaj bar­wa narysu. Czyste srebro posiada barwę białą. Ze wzrostem ilości miedzi, z którą srebro zazwyczaj jest stopione, zmienia się barwa narysu srebra: narys jest tym bardziej czerwonawy, im stop srebrny zawiera więcej miedzi.
  Dobry narys do badania, srebra otrzymuje się kreśląc badanym stopem rysę koło rysy na kamieniu probierczym. Nie należy kreślić rysy na rysie, gdyż wtedy wierzchni narys poleruje narys spodni i tym samym użycza mu połysku metalicznego, uniemożliwiającego rozróżnienie deli­katnych odcieni barwy. Przy kreśleniu narysu należy unikać miejsc lutowania.

 5. Rany..ile informacji..
  Myślałem ze kupienie dziewczynie bransoletki jest proste, a tutaj tyle aspektów i tyle pracy by wykonać cienki drucik. Podziwiam.
  Chyba jednak zostanę przy kolczykach ze strony pbsrebro.pl są wysokiej próby i nie trzeba jeździć po mieście w tych korkach.

 6. Takie informacje warto znać. Blog jest pełen takich ciekawostek. Na pewno będą go polecać znajomym.

 7. Warto dodać że zabytkowa biżuteria ma niekoniecznie pokazane tutaj próby, te najstarsze mogą mieć nawet ozanczenie 12 jako srebro 12 łutów, mogą mieć np tylko małą główkę w puncynie itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *