Walcowanie

Jednym z podstawowych urządzeń w zakładzie złotniczym jest walcarka. To na niej z odlanych sztabek możemy zrobić każdej grubości blachę lub kwadrat do wykonania drutu.
Najprostsze i najczęściej spotykane walcarki mają dwa wałki z częścią gładką do blachy i rowkowaną do kwadratu.
Wałki po długim użytkowaniu, szczególnie przy złocie, wgniatają się i walcowana blacha wychodzi skręcona i nierówna. Można temu zaradzić, walki należy dać do szlifowania i je wyrównać (zabielić). Łożyska, tuleje wałków powinny być co jakiś czas smarowane olejem przekładniowym.
Walcowanie srebra
Srebrne sztabki na początku walcuje się zmniejszając szczelinę między walkami co 0,1 – 0,2mm. Podczas tej obróbki srebro utwardza się i żeby nie popękało, po zwalcowaniu około 1 mm należy je zmiękczyć poprzez wyżarzanie w temperaturze 600 -700 stopni.
Czym cieńsza blacha dociski powinny być mniejsze, przy grubości 0,3mm docisk 0,05mm.
W ostatnim etapie walcowania po żarzeniu dobrze jest blachę wykwasić (wygotować w rozcieńczonym kwasie siarkowym) dzięki temu powierzchnia pozostanie jasna i błyszcząca.

O autorze admin

Biżuteria to moja pasja i praca
Kategoria wpisu: Prace ze srebrem. Dodaj do zakładek stały link.

Jedna odpowiedź do wpisu Walcowanie

  1. Karol napisał(a):

    Witam,

    Trafiłem na tego bloga przypadkiem, ale jako, że jestem inżynierem produkcji od razu mnie zaciekawił. Bardzo interesująco opisujesz wszystkie aspekty, naprawdę dobry blog. Dodaję do zakładek i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>